نان ، ورزش و سلامتي

ترکیب تعداد زیادی از مواد غذایی مختلف بمنظور تنظیم یک رژیم غذایی متنوع ، در عین سادگی بهترین و موثرترین قاعده کلی برای ورزشکاران (و سایر افرادی که به تغذیه خود اهمیت میدهند) در ارتباط با یک تغذیه سالم میباشد. انواع غلات و آرد و نان ، بعنوان منابع درجه یک کربوهیدارت ها در انواع ورزشهای استقامتی ، مهمترین نقش را ایفا میکنند. این در حالی است که تا چندی پیش ، این مواد (به اشتباه) بعنوان مواد چاق کننده در رژیم های مختلف متهم و در نتیجه منع می شدند . اما تحقیقات جدید در زمینه علوم غذایی و پزشکی ورزش نشان داده اند که غلات حتما در برنامه روزانه همه افراد نه تنها اشخاص عادی بلکه ورزشکاران در رده های مختلف ، از مواد غیر قابل صرف نظر میباشند .

همانطور که میدانیم در download-1 طول فعالیتهای طولانی مدت ورزشی ، بدن انسان ذخایر گلیکوژن موجود در کبد و عضلات را مصرف میکند . بنابراین در حین انجام ورزشهایی مانند دویدن ، استفاده از مواد غذایی سرشار از کربوهیدارت بمنظور پر کردن ذخایر گلیکوژن بسیار حائز اهمیت است . بدین ترتیب کربوهیدارت ها بعنوان مهمترین منبع انرژی در این ارتباط تلقی میشوند . اما در حالیکه بین 55 تا 60 درصد انرژی مورد نیاز روزانه بدن باید از این مواد تامین گردد ، متاسفانه بسیاری از ما (حتی تعداد زیادی از ورزشکاران نیز) بطور متوسط مقادیر کمی از این مواد را مصرف میکنند .

در این میان میتوان به انواع نان (از گروه غلات) ، میوه ، سبزیجات و همچنین انواع میوه های غلاف دار اشاره کرد.

بطور مثال در کشور آلمان بدلیل وجود تنوع بسیار بالا در انواع نان ، استفاده از این ماده غذایی در برنامه غذایی روزانه افراد ، بسیار متداول میباشد .

19 اسفند 1393